niedziela, 10 marca 2024

Jak zrobić masę solną ? Sprawdzony przepis na masę solną

Czy istnieje osoba która nigdy nie spotkała się z masą solną. Chyba zdecydowana większość z nas po raz pierwszy spotyka się z nią już w przedszkolu. Jest to nietoksyczną masa plastyczną o mnóstwie zastosowań. Jest wspaniałym sposobem na kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem.  Masa solna to również świetny pomysł na wspólną zabawę dzieci w większym gronie jest to sposób na ujarzmienie brygady w jednym miejscu na dłuższą chwilę, choć w efekcie tej zabawy finalnie mamy sporo do sprzątania… wiadomo ! Życie.


Przepis na masę solną dla dzieci nie zawiera żadnych szkodliwych substancji. Tak więc nawet jeżeli dziecko poliże masę (a wiadomo, że to standard) lub upaćkane w masie ręce – to pozostaje bezpieczne.
Masa solna dla dzieci to świetna zabawa. Oczywiście im więcej foremek, wykrojników i innych ciekawych kształtów tym zabawa dzieci jest dłuższa … Zapewniam że także osobom 18+ zabawa ta może służyć jako twórcze hobby. 

Można ją stworzyć z tanich i dostępnych w każdym domu składników.

Przepis sprawdzony i idealny w swej prostocie: 

  • porcja mąki (może być szklanka).
  • taka sama porcja soli (może być szklanka)
  • woda (ciepła, celowo nie piszę ile – przeczytaj dalsze informacje, a zobaczysz dlaczego)
  • piekarnik
Wielkość poszczególnych składników zależy od tego jak dużo masy finalnie chcemy uzyskać. W zależności od tego docelowo zmniejszamy albo zwiększamy wielkość składników, ale nie zmieniamy proporcji. Czyli jeżeli chcemy zrobić dużo masy np. około 1 kg – porcją będą 2 duże szklanki, czyli: 2 duże szklanki mąki, 2 duże szklanki soli. Jeżeli chcemy zrobić mało masy użyjemy 1/2 szklanki mąki i 1/2 szklanki soli.




Dlaczego nie podałam dokładnej proporcji wody? Ponieważ ilość wody zależy od rodzaju i jakości mąki i soli.  Przygotuj sobie 1 szklankę wody, ale nie używaj od razu całości.

Jak się robi masę solną ?


Mąka – jakiej mąki użyć? To jest kluczowe ! Jak wiadomo każda mąka ma swój TYP, czyli inaczej mówiąc swoją jakość, którą określa się odpowiednim numerem. Na opakowaniu mąki można zaleźć ten typ TYP 450, TYP 500, TYP 1000. Im mąka ma mniejszy numer tym będzie mąką jaśniejszą i delikatniejszą. Im ma symbol większy tym będzie ciemniejsza, a jej struktura grubsza. To przekłada się w naszych pracach na chłonność wody, elastyczność, jakość wypiekania. 

Wiele prób i testów utwierdziło mnie w przekonaniu, że najlepszą mąką do stworzenia masy solnej jest mąką tortowa z imieniem w nazwie,  o typie 405.
Jeżeli będziesz wybierać inną mąkę postaraj się nie przekraczać typu 450.

Sól – wybierz jak najdrobniejszą, czyli taką do solniczek. Im większe będzie ziarno soli, tym bardziej będzie sól widoczna w wypieczonej już masie, a ciasto nie będzie gładkie tak jak byśmy chcieli.

Woda – ciepła. Z kranu lub przegotowana – nie ma to znaczenia.


Wykonanie ciasta solnego – czyli masa solna

  1. Do sporego naczynia wsyp ustaloną wcześniej porcję soli. 
  2. Do soli dosyp taką samą porcję mąki jaka została użyta porcja soli, czyli 1:1. Wymieszaj.
  3. Dolej przygotowaną porcję ciepłej wody. Zacznij wyrabiać ciasto. Najlepiej ręką, dzięki temu będziesz czuć jaką konsystencję ma ciasto. Będziesz też widzieć czy wody jest za mało. Jeżeli mieszane składniki są suche i przyjmują strukturę kruszonki – wody trzeba dolać, po troszeczku. Dolewamy, wyrabiamy. Dolewamy, wyrabiamy. Dodawać należy naprawdę mało. W momencie, gdy ciasto przestaje się nam przyklejać do dłoni wykładamy całą porcję na stół.

  4. Długość wyrabiania ciasta ma bardzo duże znaczenie. Po wyłożeniu ciasta na stół wyrabiamy około 10 minut. Zagniatamy, miętosimy, zagniatamy. Składniki muszą się dobrze ze sobą połączyć. Masa solna powinna być: sprężysta, nie powinna się przyklejać do ręki, nie powinna przyklejać się do blatu. Powinna mieć konsystencję twardego ciasta na pierogi. Jeżeli klei się podczas wyrabiania do ręki lub do blatu dosyp odrobinę mąki na blat i dalej wyrabiaj. Jeżeli masa się kruszy, a po zgięciu łamie i nie sprawia wrażenia elastycznej – jest za mało wody. Wówczas nie dolewaj jej dużo czasami dobrym sposobem jest zwilżanie samych dłoni. Zobaczysz jak niewielka ilość wody potrafi zmienić strukturę ciasta. Podstawa jest taka – ciasto nie może przyklejać się do wałka lub do blatu. Jeżeli tak się dzieje nie zaczynaj pracy, bo nie będziesz mieć z tego przyjemności i finalnie po 10 minutach rzucisz wałkiem… :).







Praca z masą solną

Klasyczna technika pracy z masą solną to technika warstwowa. Nakładamy jedną warstwę na drugą, formując w ten sposób końcową pracę.

Pierwsza warstwa, od której zaczynasz – czyli ta na samym dole – nie może być zbyt cienka. To warstwa nośna całej konstrukcji, często stykająca się np. ze ścianą, warto zadbać o to, aby się nie ukruszyła przy lekkim stuknięciu. Cieńsze warstwy ułóż w kolejnych warstwach, którymi wykańczasz swoją pracę. Pamiętać należy również, że bardzo cienka warstwa może z czasem się odkształcać.

Kolejne warstwy lub inne elementy scalasz ze sobą smarując obie powierzchnie styku mokrym pędzlem, przed ich złączeniem.

W tej technice uzyskamy najczęściej figurkę wiszącą lub inną ozdobę typu płaskorzeźba.

Nie ma potrzeby używania drucików czy kleju, jak przy masach samoutwardzalnych.

Gdy uznasz, że dzieło jest skończone czas na jej suszenie.

Co musisz jeszcze wiedzieć

  • Często myj ręce. Podczas pracy, na wewnętrznej części dłoni tworzy się cienka skorupka solna, która może po czasie odkruszać się od dłoni i przyklejać się do wyrabianego przez nas kawałka masy solnej. 
  • Nie zapomnij dobrze zwilżać dwóch warstw ciasta z masy solnej podczas łączenia elementów. Rób to z wyczuciem tak aby woda nie ściekała po pracy. Woda podcieknie pod figurkę przez co praca się rozwodni. 
  • jeżeli masz poranione ręce (wiadomo – gotowanie, ogród i inne przypadki i wypadki) odłóż pracę z masą solną. Sól dostanie się do rany, a to nie będzie przyjemne. Możesz założyć rękawiczki lateksowe lub nitrylowe i całość pracy wykonać w rękawiczkach.  Może to być mniej lub bardziej wygodne przy pracy ze szczegółami. Nie czuje się też wówczas konsystencji ciasta solnego tak dobrze jak gołą dłonią.
  • jeżeli na wałku pojawi się nalot lub coś się do niego przyklei oczyść wałek nożem i umyj. Przed rozpoczęciem dalszej pracy możesz lekko nasmarować go olejem.
  • praca z masą solną powinna być dość szybka i sprawna. Im dłużej leży odkryta, tym więcej wody oddaje i na wierzchu masy powstaje lekko twarda skorupka. Jeżeli zostawimy kulę masy solnej przez dłuższy czas leżącą bez przykrycia niewątpliwie stwardnieje delikatnie na powierzchni. Bardzo ciężko będzie wówczas wyrobić ciasto na nowo, aby tej skorupki się pozbyć. Raczej pozostanie ona już w masie i rozłoży się równomiernie po całym kawałku masy, ale w przypadku wałkowania ciasta i pracy nad jakimś elementem będzie można odnaleźć pojedyncze kawałki tej skorupki.



Pamiętaj …

  • masę solną, której nie używasz trzymaj pod wilgotną ściereczką, aby nie wysychała. Możesz też włożyć ją do woreczka foliowego i zawinąć.
  • zaplanuj swoją pracę, klejąc już poszczególne elementy, układaj je tak, aby raczej już nie zmieniać ich miejsca czy ułożenia. Jeżeli będą już chwile leżeć na lepionej figurce, podeschną na powierzchni i gdy będziesz się starać zmienić ich położenie w niektórych miejscach ciasto zacznie się kruszyć i element stanie się nieestetyczny.
  • jeżeli chcesz zrobić wzór na masie, rób go w momencie kiedy masa jest świeżo rozwałkowana, elastyczna i wilgotna.


Czy można przechowywać masę solną?

Ja nie jestem zwolenniczką przechowywania masy solnej. Przechowasz ją oczywiście w szczelnie zamkniętym woreczku foliowym. Im dłużej ją przechowasz tym bardziej zmieni się jej struktura. Stanie się bardziej lejąca i będzie wymagała dodawania dużej ilości mąki, aby doprowadzić ją do konsystencji nieklejącej się do wszystkiego. Mimo dodawania dużej ilości mąki ona i tak będzie masą bardzo miękką i nie uzyska się już odpowiednich efektów. Aby masa zachowała swoje właściwości możesz ją potrzymać w woreczku tylko kilka godzin. Polecam wykonanie każdorazowo świeżej masy solnej.

Co można zrobić z masy solnej:

figurki z masy solnej
aniołki z masy solnej
ozdoby na choinkę
ozdoby wielkanocne
zwierzątka
symbole np. serca, kwiatki
i wszystko co uda nam się jeszcze wymyślić ….
a jak się nie uda wymyślić, to na pewno pomoże w tym Pinterest.
 

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny pozostaw pod nim komentarz ze swoją opinią. Będzie nam bardzo miło jeśli pochwalicie się w komentarzach zdjęciami waszych efektów 🙂 .

Pozdrawiamy Cię ciepło 🙂
Ola i Olinka 💗

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz